HISTORIE NAŠEHO CHOVU

Historie chovatelské stanice Adelheids se začala psát r.2008, kdy do mého života přišel kocour IC Xano of Hairy Majesty, a v zápětí jej následovala zakladatelka našeho chovu, černě stříbrná želvovinová bikolorka IC Annie White Fuzzy Giant. Tehdy jsme ještě chovali pod Sdružením chovatelů koček (FIFe). Naše stanice se jmenovala Adelheid, jen bez toho „s“ na konci, a psala se za jménem našich koťat.

Nikdy bych nepomyslela, že kočky tak dramaticky změní můj život. Jsem z rodiny veterináře, v chovatelském prostředí jsem se pohybovala odmalička. Později mě osud zavál jiným směrem, po studiích na pražské FAMU se věnuji se natáčení, psaní pro film a televizi. Brzy jsem ale přišla na to, že zvířata v mém životě povážlivě chybí, a začala jsem přemýšlet nad živočišným druhem vhodným do bytu. Ideálním společníkem se ukázala být právě kočka.

Až setkání s chovatelkou Irenou Křešničkovou a jejím odchovem Xanem mě postupně dovedlo k myšlence začít mainky chovat. Momentálně mám malou chovatelskou stanici lokalizovanou v Praze. Poučena řadou vlastních chyb a nezdarů se usilovně snažím o zodpovědný přístup ke zvířatům a chovu. Mým cílem je produkovat úžasné kočičí společníky, kteří Vám do šeda všednodenních dnů přinesou radost a trochu té ničím nepodmíněné lásky.

 

IDEOLOGIE ADELHEIDS

Přes neustále měnící se výstavní trendy zůstávám u toho, co se mi v rámci plemene mainská mývalí kočka líbí nejvíc. Vzhled velké, masivní farmářské kočky, se silnou tlamou, výbornou kvalitou srsti a typickým divokým výrazem. Upevnit tyto vytýčené priority mi zajišťuje kombinace koček ze starých amerických a evropských výstavních linií. V jejich rodokmenech se do šesté generace opakují jména slavných předků ze stanic Hillside, Honey Hills, Willowplace, Guldfakse etc.  nově pak obohacená o kočky z tzv.nových zakladatelských linií zastoupených stanicemi Kumskaka a Prairie Baby v rámci našeho polydaktylního chovatelského programu.

Dobré zdraví je pro mě úkolem číslo jedna, stejně jako vynikající povaha našich odchovaných zvířat. Právě proto se jeví cesta outcrossu (zařazování zcela nových, nepříbuzných linií) stejně důležitá, jako je budování vlastních linií třeba za pomocí liniové plemenitby. Na chovatelství miluji element kreativity.

Těším se na každé spojení kocoura a kočky, které vymyslím. Těším se, jaká krásná zvířata zase vyjdou, jaké překvapení to přinese.

Chov koček považuji za hobby, které mi přináší radost, zábavu, zdroj nového poznání, milou společnost chlupatých čtyřnožců. Díky kočkám mi do života přicházejí také nečekaná a inspirativní setkání se zajímavými dvounožci.

 

USPOŘÁDÁNÍ NAŠÍ STANICE

Aby kočka byla šťastná, spokojená a také zdravá, neb psychika má na její tělo zásadní vliv, musí žít v klidném a harmonickém prostředí uzpůsobeném jejím potřebám. Jelikož momentálně bydlíme v Praze, vymysleli jsme si systém, jak zajistit našim kočkám, kocourům a koťatům spokojený život s dostatkem dobré stravy, vzduchu, pohybu, ale taky péče, pozornosti a lásky.

MATEŘSKÁ SMEČKA čítající několik matek koček s námi obývá bytovou jednotku se zasíťovanými okny, škrabadly, kočičími stromy a systémem poliček, jenž jim umožňuje obejít pokoj také z výšky kol dokola. Mohou tak využívat dvakrát větší plochu bytu, než je zapsaná v katastrálním rejstříku.:)

KOCOUŘI. Krycí kocouři Adelheids žijí samostatně v oddělených domácnostech jako výhradní mazlíčci a s našimi kočkami se potkávají pouze v době páření. Neznačkují, protože nemají důvod si k sobě dámy, které nežijí v jejich bezprostřední blízkosti, lákat.  Navíc žijí plnohodnotný život plný pozornosti, lásky a péči, obklopeni lidmi, kteří je mají rádi. 

KASTRÁTI. Někteří kastráti zůstávají po celý život s námi, jiní nacházejí domov v nových rodinách. Vše závisí na individuálním charakteru každé z koček a na její pozici v rámci smečky. Snažíme se pro naše zvířata zajistit co nejlepší život, proto vycházíme z potřeb každého z nich.

ODCHOVNA. Koťata Adelheids jsou zčásti vychovávána v mateřské smečce a z části v novém chovatelském zařízení se zabezpečenou venkovní voliérou. Zvláště od jara do podzimu pobyt na čerstvém vzduchu kočky opravdu ocení. Perfektní péči o matku a koťata zajišťuje naše nejmilejší chůva Jana Táborská. 

 

 

 

CHOVATELSKÉ ORGANIZACE

Po několika letech ve Sdružení chovatelů koček (FIFe), jsem se rozhodla přejít pod záštitu největší a nejprestižnější organizace světa, americké TICA. Vlastně k tomu stačila návštěva jedné jediné TICA výstavy, jejíž systém posuzování považuji za ohleduplnější pro kočky a zábavnější pro chovatele. Líbí se mi, že TICA vychází ze standardu jednotlivých plemen a netoleruje prohřešky proti němu směrem k extrémům. Také více dbá na vzdělávání chovatelů a má zevrubně vypracovaný online systém.

Fakt, že v r.2014 evropská FIFe zakázala chov polydaktylních maine coonů a významně tak narušila pestrost genofondu plemene, pobouřil mnoho chovatelů mainských mývalích koček na celém světě včetně Dortemarie Kaplers , z Guldfakse, autority v rámci plemene v Evropě. Opačným směrem vykročila organizace TICA, která o rok později uznala maine coon polydactyls jako samostatnou verzi plemene mainská mývalí kočka. Políci mohou vedle tradičních mainů plnohodnotně soutěžit na výstavách a získávat tituly. Další důvod, proč být v TICA!

 

 

CHOVATELŠTÍ KAMARÁDI

WACKYMOON v Dánsku. Majitelka: Berit Gottlieb Toborg.

Měla jsem štěstí, že se mi do života dostala Berit, žena s osobitým humorem a příjemným chovatelským nadhledem. Díky Wackymoon Rosaline PP se diametrálně změnil můj přístup k chovu. Wackymoon Sweet Thing PP aka Sweety je našim dalším přírůstkem z Dánska. Berit mě taky přivedla na krmení syrovinou. U ní jsem viděla poprvé domácí kočku spokojeně drtit čerstvě nakrájené kuřecí kusy s kůžemi a kostmi. Díky za všechno, milá Berit!

 

 

 

 

SIMONS cattery v Belgii. Majitelka: Lucie Košťálová.

Lucka je moje kamarádka ze skupiny Můj život s kočkou. Když jsem viděla jak zodpovědně a dobře pečuje o svého kastrovaného kocoura – Pana Kocoura, hned mě napadlo, že by z ní mohl být skvělý chovatel. Svěřila jsem jí do rukou některé svoje kočky a linie a teď napjatě čekám, jak s nimi naloží.:) Zatím mi dělá velkou radost absolvováním online chovatelských kurzů Pawpeds.


 

 

 

KOČIČÍ ODKAZY

Před nedávnem jsem založila FB skupinu MŮJ ŽIVOT S KOČKOU, která si klade za úkol sdružovat a zábavnou formou informovat majitele koček v České republice a na Slovensku. Podařilo se nám dát dohromady skvělou partu lidí, kteří ve skupině živě vystupují a pomáhají ji utvářet. 

Aktivity FB skupiny Můj život s kočkou již dávno přerostly rámec facebooku, zaměřují se na osvětu v rámci welfare koček po stránce krmivářské, zdravotní, psychologické etc. a na pomoc kočkám v nouzi. Jejím cílem jsou reciproční programy člověk – kočka. Skupina je určitě dobrým pomocníkem každého zodpovědného kočičího majitele, mazlitele a chovatele.