Ten, kdo zvířata skutečně miluje, přistupuje k jejich životům zodpovědně. Proto se rozhoduje pouze ze dvou možností:

1.ADOPCE KOČKY z útulku, depozita nebo nevyhovujícího prostředí

To je VŽDY ta nejlepší možnost! Bohužel ne všichni mají na takové zvíře podmínky, nebo ne všichni si coby začátečníci troufají. Proto jsme vymysleli v rámci iniciativy Můj život s kočkou program CHOVATELÉ POMÁHAJÍ. Ten propojuje svět ušlechtilých koček s depozity a útulky. Z prodeje kadého kotěte s PP jde část peněz konkrétnímu kotěti v nouzi, které se tak stává adoptivní sestrou či bratrem „mazánka“ z chovatelské stanice. Nová rodina si pak se zakoupením svého luxusního mazlíčka stává adoptivními rodiči kotěte, které takové štěstí nemělo.


2. ZAKOUPENÍ ZVÍŘETE V KVALITNÍ CHOVATELSKÉ STANICI aneb SKVĚLÉ KOTĚ SKVĚLÝM LIDEM!

V naší stanici se nesoustředíme jenom na exteriér, na to, abychom produkovali nádherná, typová a velká koťata, ale zajímá nás také povaha našich mazlíčků. Mainská mývalí kočka by měla svým temperamentem, inteligencí i vesměs na kočku extravertní povahou odpovídat ideálnímu rodinnému zvířeti. Proč jsou naše kočky tak skvělé? Především proto, že s nimi trávíme spoustu času a snažíme se je od útlého dětství vychovávat. Věříme na to, že co do kočky vložíš, to se ti tisíckrát vrátí.:)

Koupě mazlíčka s průkazem původu (PP) získáváme oproti koupi zvířete „bez papírů“ řadu výhod. Především je tu KUPNÍ SMLOUVA, která by měla ochránit obě strany prodeje. Prodávající se smluvně zavazuje k tomu, že prodává kotě zdravé, že jde o typického představitele plemene a že zvíře pochází po rodičích, které tímto smluvně garantuje. Naopak kupující deklaruje to, že se dokáže o zvíře řádně postarat, že mu zajistí celoživotní domov, lásku a péči. Naše heslo je: Skvělé kotě skvělým lidem!


Krásu  a zdraví našich koček podporujeme mimo jiné přílivem čerstvé krve – IMPORTY ZVÍŘAT ZE ZAHRANIČÍ. Zakládající krevní linie Adelheids tvoří mainky narozené nejen v České republice, ale taky v Německu, Dánsku, Polsku, Itálii a Francii. Vybíráme si menší stanice s dobrým přístupem ke kočkám, které se touto cestou snažíme s námi propojit. Nutno ale přiznat, že ani dovoz zvířat ze zahraničí není zárukou nepříbuznosti. Vše závisí na rodokmenu!

Varujeme před importy z Asie (výjimkou je Japonsko) a ze zemí jako je RUSKÁ FEDERACE, které se v poslední době staly mezi chovateli velmi oblíbenými pro svou nadměrnou produkci zvířat, výhodné ceny a vůli prodat kotě komukoli se servisem  „worldwide shipping“ (zásilky do celého světa). Většina těchto chovatelů bohužel degraduje zvíře na pouhý produkt, což se nám nelíbí. Proto je nutné zvláště při dovozu zvířat z východních zemí být maximálně obezřetní co do výběru chovatelské stanice a v ideálním případě ji osobně navštívit.

V některých oblastech světa je welfare zvířat vnímáno odlišně, než u nás v Evropě. Kočky tam žijí často v nevyhovujících podmínkách, vyjímkou nejsou ani klecové chovy. Doslova otřesné je množství a produkce koček některých konkrétních stanic. U komerčních chovatelů se bavíme o desítkách či stovce chovných zvířat. (Bohužel ani Česká republika a jiné evropské země nejsou v tomto ohledu výjimkou a i zde najdeme „množírny s PP“ tohoto typu, kdy byznys už dávno překonal jakoukoli lásku ke kočkám.) Uvědomme si, že velká koncentrace koček vede k velkému stresu ve skupinách, k rychlejšímu šíření bakteriálních a virových onemocnění, k psychickému strádání zvířat. To nepodporujeme! Dalším velkým problémem při importu zvířat z východních zemí je neprůkaznost v dokumentaci koček. Máme vlastní zkušenost s nekalými chovatelskými praktikami přímo z Ruska posvěcenými mezinárodní organizací WCF.


KAŽDÝ SERIÓZNÍ CHOVATEL MÁ SVŮJ CHOV TESTOVÁN NA BĚŽNÉ CHOROBY PLEMENE. U nás je to z genetických chorob především HCM a PKD. Virová a bakteriální onemocnění řešíme v konzultacích s naší veterinářkou a zasíláním vzorků do laboratoří. Veterináři chovatelské stanice Adelheids jsou MVDr.Truhlář, MVDr.Babíček, PhD., MVDr.Marádová a MVDr.Dita Ciprová ze Zbraslavi. Testování našich koček provádíme v laboratořích Sevaron, Genomia, Laboklin (Německo), Animal DNA (Austrálie) a nově i v USA v NC State University, kde působí Dr.Meurs.


Kupující u nás automaticky získává záruku CELOŽIVOTNÍHO PORADENSKÉHO SERVISU v jakýchkoli oblastech, které se kotěte a života s ním týkají. Jsme malá stanice, nabízíme INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP ke každému novému zájemci a zvláštní pomoc začátečníkům. Pro ně máme připraven základní úvod do života s mainskou mývalí kočkou, případně se jim snažíme vybrat „koťátko na míru“, tedy takové kotě, které by nejlépe splnilo jejich představy a harmonicky doplnilo jejich rodinu. V této oblasti máme za sebou i velmi dobré výsledky například v rámci umístění našeho kocourka k dítěti s lehkou formou autismu.

 

JAK POZNÁM KVALITNÍ CHOVATELSKOU STANICI?

Chov mainských mývalích koček se stal v České republice hitem. Spousta lidí se rozhodlo, že je to skvělá možnost přivýdělku. Naše stanice vznikla jako hobby stanice a nikdy to nebude jinak. Její provoz částečně dotujeme.

Aneb POCTIVÝ CHOV a jeho znaky:

rozumný počet zvířat – Vždy samozřejmě záleží také na podmínkách, ve kterých kočky žijí. Ale magická hranice je někde kolem 4-5 chovných jedinců ve skupině. Je dobré mít na paměti, že velká koncentrace koček s sebou nese zvýšená zdravotní rizika. Některé chovatelské stanice včetně té naší, řeší stavy zvířat tím, že některá svá chovná zvířata umisťují v náhradních rodinách. Každá kočička potřebuje dostatek lidské pozornosti a lásky.

Bohužel existují stanice, jejíchž skutečné objemy, tedy počet jedinců v chovu, ani nezjistíte. Neuvádějí je na svých stránkách, nebo je záměrně tají.

– dobré chovatelské podmínky – Přestože i naše stanice začínala s chovem koček v činžovním bytě, cítili jsme, že pro větší skupinu koček to zcela ideální není. Pak jsem částečně působili v domku na Praze-západ, ale nyní jsme zpátky v Praze. Chovat se dá velmi dobře i v bytových podmínkách, jen dle našeho názoru nesmí počet zvířat přesáhnout rozumnou hranici 4-5chovných jedinců na skupinu. Každá kočka potřebuje nejen jídlo, lásku a péči, ale také životní prostor! Koncentrace většího počtu koček na několika metrech čtverečních vede k jejich psychickému strádání.

návstěva možná – Seriózní chovatel by neměl mít problém s tím vám svůj chov a chovné kočky ukázat. Po předchozí telefonické domluvě vás u nás rádi uvítáme. Některé naše chovné kočky mají již své fanoušky, kteří netrpělivě čekají, až se narodí jejich vytoužené koťáko.

testovaný chov – Chovatel má svůj chov řádně testován v rámci chorob, kterými dané plemeno trpí. O zdravotní problematice je schopen mluvit, má patřičné informace a nic nezastírá. Výsledky testů zveřejňuje na svých webových stránkách.

zvířata v chovatelské stanici – Jsou vizitkou každého chovatele. Neměla by vykazovat známky onemocněné, být uslzená a zanedbaná. Častým jevem je také to, že si začínající chovatel nakoupí většinu svého chovného materiálu v jedné jediné chovatelské stanici. Jeho genetická základna a kombinatorní možnosti jsou následně značně okleštěné. Další problém spatřujeme v dovozech koček z problematických zemí nebo komerčních chovatelských stanic. Chovatel, který nakoupí své zvíře kdekoli bez ohledu na to, jaký model chovu svou investicí podporuje, pak s velkou pravděpodobností bude stejným způsobem zacházet se svými koťaty.

webové stránky – Jsou vizitkou každého chovatele. Stejně tak fotky koček a koťat. Když vidíte, že stránky jsou dlouhodobě nefunkční, neaktualizované, nebo na nich běhá reklama, vidíte, že chovatel nemínil do své „vizitky“ příliš investovat.

znalosti chovatele – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ!!! Bohužel s přibývající oblibou mainských mývalích koček vzrostl počet lidí, kteří se chtějí jejich chovem zabývat. Ne všichni jsou však k tomu kompetentní a rozhodně si neuvědomují, že chovatelství není jen o tom, „produkovat krásná koťátka“. Pokud chovatel, kterého si vyberete, není schopen odpovědět na základní otázky týkající se plemene, chovu, někdy ani rodokmenu svých koťat – nezná třeba ani jména prarodičů, neví nic o základních možných onemocněních, o genetice nebo plemenitbě … PRCHEJTE! Ocitli jste se u množitele a ne chovatele. Jak vám potom takový člověk poskytne radu a záruku čehokoli, když vůbec neví, co dělá?

vstřícné jednání – Budete si kupovat kočičku od někoho, kdo vás hned při prvním telefonickém kontaktu pouučuje, je arogantní a tváří se jako ten nejlepší chovatel na světě? Nedělejte to. Ti nejlepší jsou ve skutečnosti vždy skromní. Dobré zboží se chválí samo. Platí to u filmu, u divadla, tak proč by to nemělo platit u koček? Nebo vás váš chovatel naopak bere jako housku na krámě a doufá v co nejrychlejší odbavení? Dost! Chtějte za svoje peníze nejen krásné kotě, ale i dobrý přístup a kvalitní chovatelský servis.

čím chovatel krmí – Asi to může vypadat zvláštně, ale také podle tohoto kritéria jasně vím, s kým mám tu čest. Chovatel, který odsuzuje krmení syrovým masem a raději preferuje komerční krmení s dlouhodobě špatnými výsledky testů /typu Royal Canin/ tak činí minimálně z vlastní pohodlnosti, někdy kvůli finanční úspoře. Ten kdo má rád kočky, dělá maximu proto, aby byly zdravé a šťastné. Kvalitní strava k tomu patří. Navíc imunita kočičí šelmy začíná a končí v žaludku.

dobrý kredit stanice aneb výstavní úspěchy – Bohužel se nedá jednoznačně říct, že čím více pohárů, tím lepší stanice. Kočky chovám skoro 5 let, v chovatelském prostředí jsem se narodila a na výstavy chodila odmalička. Bohužel se stoupající oblibou toho kterého plemene vždy roste a posiluje nějaká konkrétní chovatelská lobby. Navíc je úspěch na výstavách ovlivněn mnoha dalšími faktory – úpravou srsti, rozložením barev u zvířete, momentální kondicí zvířete, konkurencí … a mimo jiné i velkým štěstím.

Shows are face time! Výstavy jsou hlavně o lidech, na druhém místě až o kráse našich zvířat. Je to politika. I přesto k chovatelství patří a není třeba mít ty nej výsledky. Nehledě k tomu, že mnoho vítězů výstav by rozumný chovatel do svého chovatelského programu ani nezařadil. Důležitá je totiž nejen krása, ale taky zdraví, povaha a kvalitní rodokmen.

Proč si nepořídit kotě bez PP, když je o půlku levnější? Aneb ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍPADY!

V České republice se množí případy koťat mainských mývalích koček bez PP. Nedávno nám volala paní, která si pořídila za 5tis.kč koťátko mainské kočky bez PP, byla něšťastná a naprosto vystrašená. Za svých 5tis.kč si domů donesla kotě s poloviční váhou, než mají v tom věku naše koťata, hubené a ve špatném výživovém stavu. Okamžitá návstěva veterináře ji neminula. Pokud si chcete ušetřit zbytečný stres a zklamání z toho, co nakonec z vašeho bezpapíráčka vlastně vyroste, zda jeho pořízením neohrozíte nakonec zdraví své i vaší rodiny, řiďte se prosím raději body 1. a 2. v tomto textu. Chytrý člověk investuje opravdu chytře. Koupě kočky znamená 15let života v její společnosti. Kupovat si zvíře bez PP není ani chytré, ani cool:)

To, co zde slovenští kolegové píší o psech, platí stejně i pro kočky. Mainské mývalí kočky se staly celoevropsky oblíbeným plemenem, takže jsou stejně jako britské a perské kočky častými oběťmi množitelů! Prosím, pomozte ignorováním inzerátů o prodeji čistokrevných koček bez PP tohle peklo zastavit! KLIK

Adelheid©2012