HISTORIE

Historie chovatelské stanice Adelheids začala r.2008, kdy do mého života přišel kocour IC Xano of Hairy Majesty, a v zápětí jej následovala zakladatelka našeho chovu, černě stříbrná želvovinová bikolorka IC Annie White Fuzzy Giant. Tehdy jsme ještě chovali pod Sdružením chovatelů koček (FIFe). Naše stanice se jmenovala Adelheid, jen bez toho „s“ na konci, a psala se až za jménem našich koťat.

Nikdy bych nepomyslela, že kočky tak dramaticky změní můj život. Jsem z rodiny veterináře, v chovatelském prostředí jsem se pohybovala od malička. Později mě osud zavál jiným směrem, po studiích na pražské FAMU se věnuji se natáčení, psaní pro film a televizi. Brzy jsem ale přišla na to, že zvířata v mém životě povážlivě chybí, a začala jsem přemýšlet nad živočišným druhem vhodným do bytu. Ideálním společníkem se ukázala být právě kočka.

Až setkání s chovatelkou Irenou Křešničkovou a jejím odchovem Xanem mě postupně dovedlo k myšlence začít mainky chovat. Momentálně mám malou chovatelskou stanici lokalizovanou v Praze. Poučena řadou vlastních chyb a nezdarů se usilovně snažím o zodpovědný přístup ke zvířatům a chovu. Mým cílem je produkovat úžasné kočičí společníky, kteří Vám do šeda všednodenních dnů přinesou radost a trochu té ničím nepodmíněné lásky.

 

IDEOLOGIE

Přes neustále měnící se výstavní trendy zůstávám u toho, co se mi v rámci plemene mainská mývalí kočka líbí nejvíc. Vzhled velké, masivní farmářské kočky, se silnou tlamou, výbornou kvalitou srsti a typickým divokým výrazem. Upevnit tyto vytýčené priority mi zajišťuje kombinace koček ze starých amerických a evropských výstavních linií. V jejich rodokmenech se do šesté generace opakují jména slavných předků ze stanic Hillside, Honey Hills, Willowplace, Guldfakse etc. Nově pak obohacená o kočky z tzv.nových zakladatelských linií zastoupených stanicemi Kumskaka a Prairie Baby v rámci našeho polydaktylního chovatelského programu.

Dobré zdraví je pro mě úkolem číslo jedna, stejně jako vynikající povaha našich odchovaných zvířat.

Chov koček považuji za HOBBY. Přináší mi radost, zábavu, zdroj nového poznání, milou společnost chlupatých čtyřnožců, a mimo jiné taky nečekaná a inspirativní setkání se zajímavými dvounožci.

Na chovatelství miluji element kreativity. Každé spojení kocoura a kočky, které vymyslím, je nové. Těším, se jaká krásná zvířata zase vyjdou, jaké překvapení to přinese. Zatím jsem ani jedno spojení neopakovala, ale nevylučuji, že k tomu jednou dojde. Arsenál mých kocourů je poměrně široký, protože se do něj počítá i pár výjimečných odchovů, kteří žijí v domácnostech mých přátel.


STRATEGIE

Po několika letech ve Sdružení chovatelů koček (FIFe), jsem se rozhodla přejít pod záštitu největší a nejprestižnější organizace světa, americké TICA. Vlastně k tomu stačila návštěva jedné jediné TICA výstavy, jejíž systém posuzování považuji za ohleduplnější pro kočky a zábavnější pro chovatele. Líbí se mi, že TICA vychází ze standardu jednotlivých plemen a netoleruje prohřešky proti němu. Také více dbá na vzdělávání chovatelů a má zevrubně vypracovaný online systém. Navíc fakt, že v r.2014 FIFe zakázala chov polydaktylních maine coonů a významně tak narušila pestrost genofondu plemene, pobouřil mnoho chovatelů mainských koček na celém světě. Naopak TICA o rok později uznala maine coon polydactyl jako samostatnou verzi plemene. Políci mohou vedle tradičních mainů plnohodnotně soutěžit na výstavách a získávat tituly.

Zajímavou perličkou zůstává, že jsem stála také u založení obou dvou TICA klubů v ČR, a sice Feliti klubu a CoolCats. V současné době nejsem členem ani jednoho z nich. Chovám přímo pod TICA (USA).

 

CHOVATELŠTÍ PARTNEŘI

WACKYMOON v Dánsku. Majitelka: Berit Sorensen.

Měla jsem štěstí, že se mi do života dostala Berit Sorensen, žena s osobitým humorem a příjemným chovatelským nadhledem. Díky Wackymoon Rosaline PP se diametrálně změnil můj přístup k chovu. Wackymoon Sweet Thing PP aka Svaťka je našim dalším přírůstkem z Dánska. Díky za všechno, Berit!

 


 

 

KOČIČÍ ODKAZY

Před nedávnem jsem se založila FB skupinu MŮJ ŽIVOT S KOČKOU, která si klade za úkol sdružovat a zábavnou formou informovat majitele koček v České republice a na Slovensku. Podařilo se nám dát dohromady skvělou partu lidí, kteří ve skupině živě vystupují a pomáhají ji utvářet. Řada z nich se stala našimi dobrými přáteli.

Aktivity FB skupiny Můj život s kočkou již dávno přerostly rámec facebooku, zaměřují se na osvětu v rámci welfare koček po stránce krmivářské, zdravotní, psychologické etc. a na pomoc kočkám v nouzi. Jejím cílem jsou reciproční programy člověk – kočka. Skupina se stala důležitým pomocníkem každého zodpovědného kočičího majitele.